The Olympus Academy Trust is committed to delivering an outstanding education for young people, ensuring that our students have access to the highest standards of teaching, resources and learning opportunities.

We work in close partnership with our schools, ensuring that we facilitate the sharing of best practice and provide access to a wide range of partners and resources for the benefit of our students and the wider community. Visit our website here or follow us on Twitter @olympustrust.

Abbeywood

Staff

Chief Executive Officer

Mr Dave Baker

Headteacher          

Dr Dave Howe

Deputy Headteacher

Mr Ben Dilley

Assistant Headteacher

Mrs Sharon Beesley

Assistant Headteacher

Mrs Carolyn Tipler

Assistant Headteacher

Mr Ian Henry

Business Manager (temp)

Sharon Dewfall

Personnel & Admin Manager

Mrs Catherine Thompson

We hold a SLT Drop-in session every Friday 2:45 - 3:30 p.m.  -  no appointment necessary. 

The school is organised into three Key Stages under the leadership of: 

KS3 & KS4

Key Stage Leaders

Year 6 & 7 Mr Seb Doyle

Year 8 & 9 Miss Sophie Gilmore

Year 10 & 11 Mr Richard Bendry

Pastoral Manager

Mrs Karen Harding

Pastoral Support Assistants

Miss Lisa Bamford

Mrs Nicola Lopeman

Mr Albert Gardiner

Mrs Sarah Phillips

 KS5   

 

Director of Post 16

Mrs Gemma Shafto

Assistant Director of Post 16

Miss Sarah Traynor

If you wish to contact a member of staff at the school please email info@abbeywoodschool.com for their attention.

Staff name

Role(s)

Miss Tanya Attewell-Smith    

English

Dr Anna Baker

Science

Mr Josh Baker  

Maths

Mr Richard Baker     

Subject Leader PE

Mrs Lisa Bamford    

Pastoral Support Assistant/Attendance

Lead/Safeguarding Team

Mrs Sharon Beesley

DT & Assistant Headteacher

Mr Richard Bendry    

Humanities and Key Stage Leader (Year 10 & 11) - Associate Leader

Miss Amy Bibbs    

Maths - 2nd in Maths 

Mrs Niki Blake  

Cover Supervisor

Mr Ashley Bowe  

Design Technology Team Leader

Miss Mary Bulgin  

English

Miss Sophie Bullock

Health & Social Care & Humanities

Mrs Karina Canwell    

French/German  

Mr Adam Cartwright   

Design Technology – 2nd in DT

Mr Frank Clarke   

Subject Leader Drama

Miss Jessica Clarke  

Psychology/Health and Social Care (Maternity Leave)

Miss Georgia Clayfield     

English

Mrs Dawn Clutterbuck   

Finance Assistant

Mr Chris Cottrell     

Teaching Assistant

Mrs Angela Curley   

Receptionist

Mrs Sally Curtis     

English – 2nd in English

Miss Sarah Daly

Teaching Assistant

Mrs Sarah Davies    

Design Technology

Mrs Emma Davis   

Exams, Assessment and Data Team Leader 

Mrs Amy Dawson

Science

Sharon Dewfall

Business Manager (Temporary)

Mr Ben Dilley    

Deputy Head

Mr Seb Doyle    

PE & Key Stage Leader (Year 6 - Transition & Year 7)

Mr Joshua Duckworth

Business/Sociology - Seconded SLT

Miss Caroline Eastes   

Cover Supervisor

Mr Adam Fletcher

DT & Art Technician

Mr Jack Ford    

Evening and Weekend Lettings Assistant

Mrs Natasha Forgham   

English – Lead Practitioner  

Mr Albert Gardiner    

Pastoral Support Assistant & Safeguarding Team

Miss Claire Gardner

Design Technology

Miss Sophie Gilmore  

PE & Key Stage Leader (Year 8 & 9)

Dr Nicholas Gover

Science

Miss Kayleigh Griffiths    

Maths

Mrs Rebecca Grigg    

Admin Support + P16 Attendance

Mrs Jane Guy   

Art – Subject Lead

Mr Simon Hale     

Site Manager

Mrs Jane Harding    

Assistant SENCo KS4

Mrs Karen Harding  

Pastoral Manager and Designated Safeguarding Lead - Associate Leader

Mr Simon Hardy    

Team Leader Maths - Seconded SLT

Ms Sarah Harvie     

SMSA

Ms Jane Hatfield     

School Counsellor

Mr Ian Henry    

PE & Assistant Headteacher Inclusion

Miss Kirstie Hill

First Aid Assistant (mornings only)

Mrs Victoria Hinton     

English and Drama

Mrs Zoe Hopkinson

SMSA

Mr Ken Hosking    

ICT and Computing Subject Leader

Dr David Howe    

Headteacher

Mr Tom Ivey   

Subject Leader History 

Mr Sam Jeeves   

Science - 2nd in Science

Mrs Mira Jenkins      

Teaching Assistant

Mrs Elizabeth Jones      

Assistant SENCo KS3

Mr Laurie Jones     

Subject Lead Music

Miss Megan Jones  

Teaching Assistant

Mrs Tammy Jones  

Design Technology (Maternity leave)

Mr Simon Kesteven  

History/RS/Sociology

Mrs Jane Knight    

Attendance Administrator

Miss Rachel Land    

English

Mrs Sharon Leatherby    

Office Manager

Mr John Lewis   

Teaching Assistant

Mr Jonathan Ley  

Science

Mr Jose Llanos    

Teaching Assistant

Mrs Nicola Lopeman  

Pastoral Support Assistant & Deputy Designated Safeguarding Lead

Miss Hannah Luff

EAL Support

Miss Laura Mahoney   

PE – Team Leader Performance

Mrs Kate Matuszak  

Teaching Assistant

Mrs Kelly McDowell   

Art 

Mrs Samantha Milkins  

Teaching Assistant

Mr Robert Muranda     

Cover Supervisor + WEX + CEIAG

Mr Martin Noble     

Caretaker

Mr Michael Norris    

Teaching Assistant

Mrs Maouya Nouas   

French - Faculty Leader MFL

Mrs Susan O’Neill   

SEN Admin Support/First Aid

Miss Maria Parisi    

English

Mr Richard Pellow  

Humanities – subject lead RS

Mrs Ann Peplow   

Reprographics

Mr Robert Perry  

Caretaker

Mrs Sarah Phillips     

Pastoral Support Assistant

Miss Eunice Pickles

SMSA

Miss Agnieszka Piskorowska     

Teaching Assistant 

Mrs Vasumathi Prasad    

Teaching Assistant

Mrs Debra Pring   

Admin Support

Miss Lynsey Ridd

Science

Mr Jeremy Robinson   

Teaching Assistant

Mr Mark Rogers       

Lettings Assistant

Miss Kathryn Ross     

SENCo & Maths

Mr James Roy

Maths

Mrs Moira Ruff   

Exams Officer

Mr Greg Seal   

Team Leader Science - Associate Leader             

Mrs Gemma Shafto    

Director of Post 16          

Mr Cole Simpson      

Teaching Assistant + DofE Co-ordinator    

Mrs Yvette Slade    

SMSA

Miss Laura Smale    

Science

Mr Peter Smart

Subject lead Geography

Mrs Helen Smith

ICT/Computing

Ms Laura Storey   

English & Accelerated Reader/Literacy

Ms Keira Swansbury  

Lead Teaching Assistant SEN K and transition

Miss Debbie Swindail  

Library Assistant (Maternity Leave)

Miss Helen Sykes 

Spanish/French

Mr Nathan Taylor     

English

Ms Wendy Taylor   

Finance/Data and Exams Assistant

Mrs Teresa Teale    

Technician (Food/Textiles)

Mrs Catherine Thompson 

Personnel and Admin Team Leader

Mrs Carolyn Tipler   

Music - Assistant Headteacher

Mr Ioannis Trakas 

Maths

Miss Sarah Traynor  

History  & 2nd in Post 16

Miss Fiona Wallace

Teaching Assistant

Miss Ceri Ward  

Team Leader English

Andrea Watkins

MFL

Mr Alex West

Science Technician

Miss Kerri Woodward   

Science

Mrs Sue Xin   Finance Assistant 
Miss Jessica Young Maths